250к Геймъра разработиха подробна карта на Мозъка


EyeWire, най-дръзкият експеримент на невронауката.
Създадена с помощта на четвърт милион геймъри, EyeWire Museum е единствена по рода си: 3D интерактивната площадка !


neurons



Eyewire е игра за картографиране на мозъка от лабораторията на Себастиан Сеунг в Принстънския университет. Eyewire стартира на 10 декември 2012 г. и в продължение на пет години 250 000 души от 150 държави са се регистрирали. Играта използва данни, генерирани от Макс Планк институт за медицински изследвания.Подобно на всяка друга игра, печелиш точки, но разликата е, че данните, които създаваш по време на игра, не само ти дават висок ранг на борда - но също така се използва от учените, за да се изгради по-добра картина на човешки мозък.

За разлика от правените до сега "атласи на мозъка", EyeWire отразява физическата структура на нейните неврони. Подобно на хората, всеки неврон има свой собствен характер: в светлината на стимулите, някои могат да изберат да реагират бързо, но скоро да спрат; други могат да се активират при бавно изгаряне.

Освобождаването му от отворен код в общността на невролозите предлага подробен, експанзивен ресурс, който би могъл да спомогне за сътрудничество в проекти като ретинална протетика. Тъй като светлинният сензор и първият етап на визуална обработка в мозъка, ретината държи ключа за това как нашите мозъци обработват изображения с такава лекота. Откриването на тайните им може дори да помогне на визуалните машини да конструират AI системи, които имитират решенията на природата.

"Този интерактивен експеримент е огромно предимство за тези по-големи сътрудничества, особено сред хората, които не са физически в една и съща лаборатория", каза Ейми Робинсън Стерлинг, изпълнителен директор на EyeWire.
Това е значителен принос, каза д-р Марла Фелър от Университета по клетъчни биологични изследвания и клетъчна биология на UC Berkeley & Helen Wills Neuroscience Institute, който не участва в изследването.

"Установяването на връзка между структурата и функцията на неврона е основна цел на невробиолозите", обясни тя. "Чрез цялостното реконструиране на съседни неврони от един и същи вид в рамките на една част от ретината, сега можем да изследваме техните пространствени взаимоотношения".

По-конкретно, в момента Сеунг и неговите изследователи реконструират нервни вериги в ретината, за да получат по-добра представа за това как хората възприемат посоката на движение. Така например, когато видите нещо, което ви кара да търсите нагоре или надолу, вярва се, че има определени клетки, които отговарят на тези стимули..


Citizen Connectomics

Когато Себастиан Сеунг започна обещаваща кариера в областта на теоретичната невронаука през 2005 г. за brain mapping, колегите му смятат, че е луд.

Въпреки че проектите, като "Brain Mapping" изглеждат често срещани днес, идеята беше немислима само преди десетилетие. Мащабът сам по себе си е зашеметяващ: човешкият мозък съдържа 80 милиарда неврони, гъсто опаковани в пространство, по-малко от футбол. Разплитането на трилиони връзки, които създават невроните, е като проследяване на единична струна от спагети в купа с размери на Тихия океан.


И все пак Сеун видя потенциала да отразява неизследваната свързаност на мозъка.
Теоретичният физик, превърнал се в невролог, е ранен евангелизатор на комуникационната комуникация, динамичен план за пресмятане на функционалните връзки между невроните в опит да се разбере как функционира мозъкът. В популярен разговор на TED Сеунг описва теорията си "Вие сте вашето свързващо се лице": всеяка памет, опит и личностна черта, която ви прави вас, се съхранява във физическата структура на връзките в мозъка ви.

Изображението на мозъка е луд сложен инженерингов проект. На първо място, учените лекуват мозъка с химикали, така че да не се разтопят, когато се извличат. Целият мозък след това се нарязва на тънки пластини на машина, която прилича на машина за нарязване на месо. Всеки раздел след това внимателно се изобразява под мощни микроскопи, малък фрагмент наведнъж и получените изображения се комбинират в файлове от мащаба на гигабайтите на секция.
Това е лесната част.
Още по-трудна работа идва след сглобяването на изображенията. Когато Сеунг започна неортодоксалното си преследване на свързващата способност, той изчисли, че ще отнеме около милион години, за да проследи всички неврони и техните клони в един милиметър човешки кортекс. Целият човешки мозък ще изисква трилион години.

Очевидно имаше нужда от помощ. Неговото решение? Gamify mapping на мозъка.



Официалният сайт може да посетите тук. https://eyewire.org/explore



Comments