Повишаването на морското равнище ще направи необитаеми острови, като Сейшелските острови и Малдивите, предвиждат учени от Science Advances
Хиляди острови в Екваториалния Тихи океан се намират на метри над морското равнище. И климатичните промени могат да направят атолите и другите ниско разположени острови необитаеми до 2030 г., според ново проучване на Science Advances.
Ниските лежащи тропически острови могат да станат напълно необитаеми до 2055 г.
Експертите предупреждават, че резервите от сладководни води в атмосферите в Тихия океан и в индийските океани ще бъдат толкова повредени от изменението на климата, че в средата на този век ще бъде достигната точка, при която подземните води, които са подходящи за пиене, ще изчезнат напълно.
Основният източник на сладка вода за населените атолови острови е дъждът, който навлажнява земята и остава там, като слой свежа подземна вода, която плува на върха на по-гъстата солена вода.
Учените прогнозират, че въз основа на настоящите глобални нива на емисиите на парникови газове, промените в тези райони ще настъпят, безвъзвратно. Получената загуба на подземни води за пиене ще доведе до обезлюдяване в повечето райони, като това се предвижда да започне около 2030 г. Следователно ще доведе до евакуация на жителите.
Очаква се изграждане на планове за значителни финансови инвестиции в нова инфраструктура, предупреждават изследователите.
Нивата на морето се покачват, като най-високи са в тропиците, където се намират хиляди ниско разположени коралови атолови острови.
Климатичните промени ще допринесат за окисляването на океана, според Националната океанска служба.
Тази промяна може да се дължи на по-високи нива на парникови газове, възникващи в резултат на човешката дейност.
Промените в климата също могат да повлияят на потоците на океана и да причинят "замъглени" водни условия с намалено количество светлина, според Националната океанска служба.
Организацията предостави следните съвети за намаляване на щетите, нанесени на океаните:
- Да се въздържатe от изхвърляне на химикали в отводнителни канали.
- Карайте възможно най-малко.
- Рециклирайте.
Think Green!
Comments
Post a Comment