На 28. Април 2018 Европейският съюз разшири спорната забрана на неоникотиноидните пестициди.
През 2013 г. Европейският съюз постави мораториум върху три вида неоникотиноиди, забранявайки тяхното използване в цъфтящи култури, които привличат пчелите и други опрашващи насекоми.
Пестицидите обикновено се покриват със семена, за да се предпазят от почвените вредители; когато семето покълне, пестицидът се абсорбира и се разпространява през тъканта. В крайна сметка достига прашец и нектар, което е начинът, по който пчелите са изложени на риск. Много изследвания са показали вреда върху пчелите в лабораторни условия; големите полеви опити са довели до смесени резултати.
Европейската комисия предложи миналата година да се разшири забраната на три неоникотиноиди - клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам върху всички полски култури, поради нарастващите доказателства, че пестицидите могат да навредят на домашните пчели и дивите опрашители. Научен преглед от Европейския орган за безопасност на храните, публикуван през февруари, добави инерция към кампанията.
След като се мъчеха да постигнат мнозинство в продължение на няколко месеца, представителите на държавите-членки приеха забраната.
Комисията по растенията, животните, храните и фуражите. Шестнадесет държави, включително Великобритания, Франция и Германия, гласуваха "за". Румъния, Дания и други три държави се противопоставиха на забраната, а 13 държави се въздържаха. Неоникотиноидите все още могат да се използват в постоянни оранжерии.
Производителите на захарно цвекло казват, че няма "устойчиви алтернативи" на неоникотиноидите и че тяхното отстраняване от пазара ще навреди на добивите. В допълнение, третирането на семена ще бъде заменено с пръскани пестициди, които са по-вредни за опрашителите, според изявление на Международната конфедерация на европейските производители на цвекло в Брюксел. А фермерите, които не могат да си позволят да пръскат, могат да излязат от бизнеса.
Експерти предупредиха, че забраната не включва системни пестициди, свързани с неоникотиноиди, и че са необходими повече действия за защита на Пчелите от други заплахи, включително въведени паразити, загуба на разнообразни цветя за хранене и унищожаване на гнездовите местообитания.
:)
ReplyDelete